Największy surowy diament

0

Dla uczczenia obchodów 40. rocznicy obecności w Azji, dom aukcyjny Sotheby’s planuje oddać pod młotek największy na świecie i jednocześnie najrzadszy surowy diament do obróbki, będący częścią jesiennej kolekcji „Magnificent Jewels and Jadeite”. „Fantazyjnie żywy” niebieski diament, który naprawdę robi wrażenie wśród oglądających, jest typowany do sprzedaży za więcej niż 19 mln dolarów w prestiżowej aukcji, która odbędzie się w Hongkongu w październiku 2013 roku.

Wyjątkowo szlachetny 7,59 karatowy kamień jest podobno rozmiaru spinki do koszuli. Szacuje się, że ustanowi swego rodzaju rekord sprzedaży na całym świecie. Najrzadszy z rzadkich cięć, bez żadnej wewnętrznej skazy kamień został nazwany „Premier Blue”, odkąd jest największym luksusowym, malowniczym diamentem, będącym największym diamentem kiedykolwiek uznanym przez Geologiczny Instytut Ameryki. Okrągły brylant jest najczęściej wykorzystywany przez światowych projektantów biżuterii, ponieważ przyczynia się do rozsławienia naturalnego blasku diamentu. Jednakże wysoki poziom marnotrawstwa podczas procesu cięcia/obróbki oznacza, że kolorowy kamień jest bardzo rzadko wykorzystywany.

Ponoć wszystkie niebieskie, wspaniałe, rzadkie diamenty posiadają śladowe ilości pierwiastka boru. Jednak w chwili obecnej niewiele rzadkich diamentów błyszczą czystym, naturalnym, niebieskim odcieniem. Uważa się, że rzadki kamień ma być pozyskiwany z kopalni Cullilan położonej blisko miasta Pretoria w RPA, które to miejsce znane jest na całym świecie jako dostawca rzadkich niebieskich diamentów.

Przed samą aukcją kamienie szlachetne można zobaczyć w kilku miejscach, takich jak Londyn, Genewa, Nowy Jork i Doha. Istnieją również spekulacje, że spodziewana jest duża rywalizacja na licytacji pomiędzy zamożnymi kolekcjonerami ze Wschodniej Azji.

Według doniesień mediów Hong Kong został uznany obok Genewy i Nowego Jorku głównym ośrodkiem sprzedaży biżuterii w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.